Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
?Y? Parti Meram Ba?kan Aday? Yi?it, Ata'n?n huzurunda      Irak'ın kuzeyinde 7 terörist etkisiz hale getirildi      YHT kazasında flaş gelişme!      Bayraktar Deniz Kuvvetleri için uçmaya başladı      MEB, "LGS raporu" hazırladı      İçişleri Bakanı Soylu: ABD beslediği adamlarla bizi yıldırabileceğini düşündü      Sanayi üretimi ekimde bir önceki aya göre azaldı      TSK'nın göz bebeği MPT-55, yurt dışına göz kırpıyor      İlker Yiğit dua edip seçim çalışmalarına start verdi      Cahit Turhan'dan Konya raylı sistemi açıklaması      Hulusi Akar: Terör örgütünde ciddi kırılmalar meydana geldi      Mevlana'nın "Mesnevi"si 26 dilde hoşgörüye çağırıyor      Bir tıkla zenginlik hedefleyenlerin mesleği: Youtuberlık      Mini Ada’ya 3 bini aşkın kişiden 'geçmiş olsun' ziyareti      Terör örgütü PKK'ya kış darbesi!      Abdurrahman Büyükkörükçü: Günde 50 dakikanı Allah’a ayır      Fatih Çıtlak: Hz. Mevlana’nın sözleri yanlış yorumlanıyor      Meram'da esnafa kira zammı yok      Etyemez: Kangren haline gelen sorunları çözdük      Leyla Şahin Usta: Güzel yarınlar inşa edeceğiz     

Abdurrahman Büyükkörükçü: Günde 50 dakikanı Allah’a ayır

17.12.2018
  
 
Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce, Hz. Mevlana’nın 745. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma etkinlikleri kapsamında, ilk kez geçen yıl düzenlenen ve vatandaşların yoğun ilgisi üzerine bu yıl daha genişletilmiş olarak düzenlenen “Türbeönü Buluşmaları” son konuklarını ağırladı.

Konya’nın yetiştirdiği değerli zatlardan Sultan'ül Vaizin Tahir Büyükkörükçü Hoca Efendi’nin oğlu, Konya İl Müftülüğü Baş Vaizi Abdurrahman Büyükkörükçü’nün konuk olduğu sohbet çadırında; Hz. Mevlana’nın insana bakışı, merhameti, ibadet anlayışı, sevgisi ve şefkati üzerine bir sohbet gerçekleştirildi.

Sohbetine, bu tür programların anlam ve önemine değinerek başlayan Abdurrahman Büyükkörükçü, “Asıl gayenin, sadece bir programda birlikte olmak ya da sadece Hz. Mevlana’nın türbesini ziyaret etmek, semazenlerin icra ettikleri o programlara katılmak olmamalı. Mevlana’mızın yaşadığı gibi yaşamaya çalışmak hepimizin hedefi, hepimizin gönlünün arzusu olmalıdır.” dedi.    

‘MEVLANA’YI MEVLANA YAPAN HZ. ŞEMS’DİR’

Hz. Mevlana’nın, Allah dostu bir alim, veli ve güzel insan olduğunun altını çizen Büyükkörükçü, bütün dünyayı kuşatan, bütün milletlerin hayranlıkla takip ettikleri ve eserlerini okudukları Mevlana sevgisinin sebebinin, Hz. Mevlana’nın Kur’an-ı Kerim ve Peygamber Efendimize olan bağlılığının neticesi olduğunu belirterek, Mevlana’nın bir ayağı İslam’a çelik perçinlerle bağlanmış, öteki ayağı ile tüm dünyayı dolaşan, bütün gönülleri fetheden hak dostu olduğunu söyledi.

Hz. Mevlana’nın hayat hikayesinden de kısaca bahseden Büyükkörükçü, Hz. Mevlana’nın gönül alemine bir çok ibretler ve hikmetler katan, Mevlana’yı Mevlana yapan ve halk arasında kendisine ‘Uçan Güneş’ denilen Şems-i Tebriz’i ile karşılaşması ve ondan aldığı, ilim ve hikmete yer verdi.

‘MEVLANA’YA HAK ETMEDİĞİ SÖZLERİ SÖYLÜYORLAR’

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği ve zaman zaman duygusal anlarında yaşandığı sohbette Büyükkörükçü konuşmasına şöyle sürdürdü:

“Mevlana Hazretlerini sevmek Cenab-ı Hak Hazretlerinin bir kuluna lütfudur, ihsanıdır. Sevgi dilde kalan lafta kalan bir sevgi olmamalı, sevginde samimi isen, doğru sözlü isen, ona itaat edersin. Hz. Mevlana’nın gösterdiği yoldan gitmek, yolunun yolcusu olmak, Kur’an-ı Kerim’e kör gibi bağlanmak lazım. Asıl marifet Allah’ın kopmayan ipi olan Kur’an-ı Kerim’e bağlanmaktır. Zaman zaman farklı insanlar çıkıyorlar. Mevlana’mıza hak etmediği sözleri söylüyorlar. ‘Mevlana’yı bütün dinler üstü kılan bu görüşleridir.’ şeklinde. Bunlar için Mevlana diyor ki: ‘Eğer benden bundan başka bir sözü başka bir kişi naklederse yani birisi Kur’an-ı’ma bağlılığımın, Resulullaha teslimiyetimin dışında bir söz söyleyecek olursa. Ben o kişiden de şikayetçiyim. O sözden de bıkmışım, usanmışım’ diyor.” 

‘GÜNDE 50 DAKİKANI ALLAH’A AYIR’

Hz. Mevlana’nın bir sözünü aktaran Büyükkörükçü: Mesnevi’nin Kur’an-ı Kerim’in tefsiri, meali ve açıklaması olduğunu söyledi.

Hz. Mevlana’nın insanlığa yaptığı bazı nasihatlere de yer veren Büyükkörükçü: “Hz. Mevlana diyor ki, ‘İmanını tazele ama lafla olmasın. Gönlünden bütün varlığınla o imanın gereklerini yaparak imanını tazele. Her kim Allah’ın nuruyla gıdalanırsa sonunda kurtulan olur.” dedi. Sohbetine Namaz’ın önemine değinerek devam eden Büyükkörükçü: “İnsaflı olmak lazım. Allah bizi insan olarak yaratmış. İslam beldesinde Müslüman anne ve babadan dünyaya gelmişiz. Bu nimetin kadir kıymetini bilmemiz lazım. Bizi insan olarak yaratmış ve iman bahsetmiş. İmanın gereği olarak bizden günde 10’ar dakikadan 50 dakika istiyor. 24 saatin, 23’ünü bize vermiş. Teşekkür etmek lazım, teşekkür insanlık gereğidir. Hz. Peygamber ‘İnsanlara teşekkür etmeyen Allah’a şükretmemiş olur.’ diye buyuruyorlar. İnsanlara teşekkür etmek İslami’dir. Allah bu kadar nimetleri bize verdikten sonra günde 50 dakikayı ona ayıracak kadar üzerimizde hakkı, hatırı yokmu. Peygamber Efendimiz ‘Kıyamet günü Allah’ın kullarına ilk soracağı soru namaz olacak diyor.’ ‘Eğer Alemlerin Yüce Rabbi olan Allahü Zülcelâl Hazretleri, sabah zorla sizi uyandırıyor ve Sabah Namazı kıldırıyorsa. Yorgun olmanıza rağmen yatmadan evvel kulum namazını kılmadan yatamazsın diye gönlünüze bir his veriyorsa. Siz Allah ile arası iyi olan bir insansınız.’ Namaz kılamıyorsanız gönlünüzdeki o duygu ve düşünceleri, o gönül aleminizi iyi bir kontrol edin. Ölçü namazdır.” dedi.

‘EN YÜCE MERTEBE, ALLAH’A KULLUK MERTEBESİDİR’

Sohbetinin son bölümünde, Allah’a karşı nasıl iyi bir kul olunur şeklinde tavsiyelerde bulunan Büyükkörükçü şunları kaydetti:

“Mevlana’mız ve bütün büyük veliler Allah’ın emirlerine riayet etmişlerdir. Bizde Kur’an’ın emirlerine, Peygamber Efendimizin sünnetine, onun ahlakına bağlı olup, amel edelim, onların yolundan gidelim. Mevlana’mız kulluk konusunda da şöyle söylüyor. ‘Allah’ın emirlerine riayet et.’ Mevlana’mız güzel ahlaka da çok itibar ediyor. ‘Ben diyor bu dünyada güzel ahlaktan daha güzel daha kıymetli bir şey görmedim.’ Mevlana meşrebinde olan insanlar için en yüce mertebe Allah’a kulluk mertebesidir. Dünyalık her şey olabilirsiniz çalışanlara Cenabı Hak verir. Devlet Başkanı, alim, bakan, vali, belediye başkanı her şey olunur. Ama asıl marifet kul olmaktaymış. Allah’ın emirlerini yerine getiren, gönlünde devamlı Allah’ın aşkı bulunan bir insan olmaktır.”

Büyükkörükçü, sohbetini Hz. Mevlana’nın gençlere nasihati ve yedi öğüdünü okuyarak bitirdi.

Programın sonunda Büyükkörükçüye, günün anısına plaket ve üzerinde Şeb-i Arus yazılı şal takdim edildi.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 
 
Bu yazı toplam 105 kere okundu
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Güncel
» ?Y? Parti Meram Ba?kan Ad
» Irak'ın kuzeyinde 7 ter
» YHT kazasında flaş geli
»  Bayraktar Deniz Kuvvetle
»  TSK'nın göz bebeği MP
» İlker Yiğit dua edip se
» Cahit Turhan'dan Konya ra
» Hulusi Akar: Terör örg
» Mevlana'nın "Mesnevi"si
»  Bir tıkla zenginlik hed
»  Mini Ada’ya 3 bini aş
»  Terör örgütü PKK'ya
» Abdurrahman Büyükkörü
» Fatih Çıtlak: Hz. Mevla
» Bakan Kurum'dan Dicle Bar
» Konya'da otomobilin çarp
» Şehr-ül Eminler belli
» Başkan Altay için duygu
»  Ankara'da YHT kazasını
» Hacı Ahmet Özdemir: Kon
»  Fırat'ın doğusuna ope
»  İlahi aşka adanmış b
» Meclis'te bütçe mesaisi
» Akın İpek'in şirketind
» "Tren kazasına ilişkin
»  Mevlana'nın kadim dostu
» Güvenlik güçleri tefec
» Başkan Altay İslam Sana
» Japonlar yapsa herkes duy
» Bakan Kurum: Projeleri h
» Saldırı hazırlığınd
» Nuri Odacı toprağa veri
» Meram Millet Bahçesi Erd
» Su tasarrufuna atıksu ar
» Ankara-Konya treninin kaz
» PKK'lı teröristlerin ba
» Dışişleri: Terör örg
» Yargıtay ByLock'un tekni
» Adalet Bakanlığı suç
» Rumi'nin insanlığa aç
»  "Mevlana, Konya'nın şe
»  FETÖ sabıkası olmayan
» Türkiye sınırına yak
» Başkan Altay’dan taziy
» İçişleri Bakanı Soylu
»  Antalya Emniyet Müdür
» SOBE açılıyor
» Afrin'de 1 askerimiz şeh
» Konyalı iş adamı Nuri
» Bakan Kurum: 2023 yılın
» Karacak Dağı’nı vura
»  Konya'da aydınlatma dir
» Sincar harekatında 30 he
»  Konya’da uyuşturucu o
» Mehmet Koç: Türkiye’n
» Konya'da tehlikeli yolcul
»  "Mevlana'nın torunu olm
»  Çumra’da şampiyon Me
» "SOBE önemli bir sosyal
» Konya'da görev yapan dok
» Erdoğan ikinci 100 günl
»  Konya’dan Ankara’ya
» YHT kazasına ilişkin ol
» İkinci eylem planında "
» Tren kazasında hayatın
» Dicle Barajı'nın kapakl
» Hafızlık öğrencileri
» Türkiye Uzay Ajansı kur
» Kaza yapan trende KTO-Kar
» İbrahim Kalın'dan Ankar
» Futbol camiasından Ankar
» Trende bulunan KONTV Spor
» Murat Kurum'dan başsağl
» 17-25 Aralık belgeleri A
» Konya'da hırsızlık! 2
» Erdoğan yeni ismi açık
»  Türkiye'nin gökyüzün
» Milli Eğitim Bakanı Sel
» Minikler, Beyşehir Beled
»  Meram’a dev spor yatı
» "Mevlana, Anadolu insanı
» 'İklim değişikliğiyle
» Mehmetçik karla kaplı d
» ​Konya'da minibüsün
» Konya'da kar bekleniyor!
» Konya'da dolmuş şoför
» Konya'da "isteseydim öld
»  "Bakım kalesi" 100 mily
»  Akşehir Akademisi Vakf
» 'İş davalarında arabul
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com