Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Irak'ın kuzeyinde 7 terörist etkisiz hale getirildi      YHT kazasında flaş gelişme!      Bayraktar Deniz Kuvvetleri için uçmaya başladı      MEB, "LGS raporu" hazırladı      İçişleri Bakanı Soylu: ABD beslediği adamlarla bizi yıldırabileceğini düşündü      Sanayi üretimi ekimde bir önceki aya göre azaldı      TSK'nın göz bebeği MPT-55, yurt dışına göz kırpıyor      Hafız kızlar Konya'yı gururlandırdı! Çin'deki robot yarışmasında ödül aldılar      Cahit Turhan'dan Konya raylı sistemi açıklaması      Hulusi Akar: Terör örgütünde ciddi kırılmalar meydana geldi      Mevlana'nın "Mesnevi"si 26 dilde hoşgörüye çağırıyor      Bir tıkla zenginlik hedefleyenlerin mesleği: Youtuberlık      Mini Ada’ya 3 bini aşkın kişiden 'geçmiş olsun' ziyareti      Terör örgütü PKK'ya kış darbesi!      Abdurrahman Büyükkörükçü: Günde 50 dakikanı Allah’a ayır      Fatih Çıtlak: Hz. Mevlana’nın sözleri yanlış yorumlanıyor      Meram'da esnafa kira zammı yok      Etyemez: Kangren haline gelen sorunları çözdük      Leyla Şahin Usta: Güzel yarınlar inşa edeceğiz      Konya'daki aday tanıtım toplantısı iptal! Erdoğan tüm ilçeleri aynı anda açıklayacak     

Bakan Varank, Tuz Gölü çevresindeki Hisar Atış Merkezi'nde roket yarışlarını izledi

14.09.2018
  
 
Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) tarafından 20-23 Eylül tarihlerinde düzenlenecek, Anadolu Ajansının (AA) "Global iletişim ortağı" olduğu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi dahil olmak üzere birçok kurum ve kuruluşun destek verdiği TEKNOFEST kapsamında, ROKETSAN desteğiyle Tuz Gölü çevresindeki Hisar Atış Merkezi'nde düzenlenen yarışmayı izlemeye gelen Varank, yarışmacı öğrencilerle sohbet etti, tasarladıkları roketleri inceledi.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin yüksek irtifa roket atışıyla İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin alçak irtifa roket atışını izleyen Varank, atışlar sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, gençlerin bilim ve teknolojiye olan ilgisinin kendisini heyecanlandırdığını söyledi. 

Varank, yarışmaya lise ve üniversite öğrencilerinin katıldığını belirterek, şöyle konuştu: "Bu tip yarışmalarla inşallah gençlerimizi hem havacılık sanayine hem de teknolojiye alıştıracağız. Buradan yetişen gençlerimizle ileride çok önemli başarılara imza atacağız. ROKETSAN Genel Müdürü Selçuk Yaşar'a özellikle çok teşekkür etmek istiyorum. Buradaki lojistiğin ve yarışmaların yapılmasının en önemli katkısı kendilerine ait. Zaten Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'mizle birlikte ROKETSAN olsun, Savunma Sanayii Başkanlığı olsun, Bakanlığımızın paydaşlarıyla beraber çok güzel hizmetlere, başarılara imza atacağız."

Vatandaşları 20-23 Eylül tarihlerinde düzenlenecek İstanbul TEKNOFEST’e davet eden Varank, "İnşallah hep birlikte eğleneceğiz, hep birlikte öğreneceğiz." dedi.

- "Ülkemizi uzaya taşıyacaklar"

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar da yarışmalara Türkiye genelinden yaklaşık 160 takımın başvurduğunu, bu rakamın ilerleyen dönemde düzenlenecek roket yarışlarında artmasını beklediklerini söyledi.

Türkiye'nin, Amerika ile birlikte dünyada roket yarışmalarının düzenlendiği iki ülkeden biri olduğunu vurgulayan Bayraktar, "İlk defa ülkemizde böylesine yüksek teknolojiyle, havacılık ve uzayla alakalı bir etkinlik gerçekleştiriliyor. Yarışlar, liseli ve üniversiteli genç kardeşlerimizin kendi roketlerini, bilimsel, teknik kriterleri geçecek şekilde üretip, sonrasında da burada dün ve bugün başarılı atışlarını yapmalarıyla gerçekleşti." ifadelerini kullandı.

Yarışların düzenlenmesinde ROKETSAN'ın büyük katkısı olduğunu dile getiren Bayraktar, "Bundan bir, bir buçuk sene önce TEKNOFEST'in fitilini ateşlediğimizde, sağ olsunlar kendileri seve seve ülkemizin havacılık ve uzay teknolojileri açısından muasır medeniyetlerin de ötesine geçilmesi anlamında çok önemli olacak bu faaliyete, havacılığı ve uzayı bir tutkuya dönüştürecek, gençlerimize, tüm milletimize sevdirecek bu faaliyete destek oldular. Tüm altyapıyı kurdular, yarışmaların şartnamelerini hazırladılar. Burada ROKETSAN ekibi de gençlerimizle birlikte bir senedir gece gündüz çalıştı." diye konuştu.

Atışların kendisini heyecanlandırdığını ve duygulandırdığını ifade eden Bayraktar, şunları kaydetti: "Bu genç kardeşlerimiz, bugün burada atılan tohumlarla ülkemizin hava savunma sistemlerini geliştirecekler, uzaya personel ve kargo taşıyan roket sistemlerini geliştirecekler, ülkemizi uzaya taşıyacaklar. Festivalimizin de mottosu “Türkiye’nin ayaklarını yerden kesen festival'. Bu anlamda ülkemizin ayaklarını inşallah yerden kesip uzaya taşıyacaklar. Şimdiden 20-23 eylül tarihleri arasında İstanbul yeni havalimanında düzenlenecek festivale tüm milletimizi bu coşkuyu yaşamaya, burada roket fırlatan genç kardeşlerimizle tanışmaya, ROKETSAN ekibiyle tanışmaya davet ediyorum. Aile boyu değil sülale boyu gelin."

Konuşmaların ardından Bakan Varank, yarışmacı öğrencilerden roket projelerine ilişkin bilgi aldı.

Takımının proje yapım aşamasını Varank ile paylaşan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Pars Takımı'ndan Ömer Uçar, daha önce Amerika'daki yarışlara katıldıklarını, kendi ülkesinde böyle önemli bir faaliyete katılmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Proje hazırlık aşamasında T3 Vakfından bir takım koordinatörünün kendilerine çok yardımcı olduğunu ve bundan motive olduklarını anlatan Uçar, yarışmanın düzenlenmesinde katkıda bulunup gençliğin teknoloji ufkunun gelişmesine imkan sunanlara teşekkür etti.

Bayraktar'ın sorusu üzerine Türkiye'deki yarışları Amerika'daki ile kıyaslayan Uçar, "Genel olarak orada baktığınızda ilk defa yarışan takımlar montaj için 3 günleri olmasına rağmen ilk atışlarını yapamadan dönebiliyorlar ama burada takımlara montaj için bir gün verdik. Burada yüzde 50 oranında başarı var. Yarışma süresi de daha kısaydı. Türk ekipleri hızlı çalışıyor, hızlı karar alıyor, başarı oranları da yüksek." ifadelerini kullandı.

Karabük Üniversitesi öğrencisi İlker Önalan da şöyle konuştu: "Bu yıl ilk defa düzenlenen roket yarışmasında bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Çünkü hem bu teknolojinin Türkiye'de gerçekleşmesi hem milli imkanlarla yapılabilecek olması hem de arkamızda Bakanlığımızın, ROKETSAN’ın, T3 Vakfının, teknolojiyle ilgili büyük kurumların olması bizi gururlandırıyor."

Bayraktar, öğrencilere ilgileri için teşekkür ederek, "Bu sene Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı olarak ulusal bir çağrı yapmıştık, inşallah seneye uluslararası bir çağrı olacak. Burada tabii uluslararası yarışmalara defaatle katılmış Pars Takımı var İTÜ’den. Onların ifade ettiğine göre şimdiden Türkiye’deki bu yarışmaya ilgi varmış. Önümüzdeki yıl 300'ü aşkın katılım bekliyoruz. Tüm dünyaya buradan, Tuz Gölü’nden söyleyebiliriz, seneye yine aynı dönemde ROKETSAN’ın sponsorluğunda yapılacak roket yarışmasına tüm dünyadan, tüm roket takımları davetlidir." şeklinde konuştu.

ROKETSAN Genel Müdürü Selçuk Yaşar da yarışmada birinci olan takıma işe alma garantisi ve para ödülü vereceklerini ileterek, "Bu yarışmanın yapıldığı ikinci ülkeyiz. Yarışma Amerika'da uzun yılardır belki yapılıyor ama Türkiye'nin bunu yapan ikinci ülke olması çok güzel bir şey. Bu ROKETSAN’a da yakışan bir şey. Böyle bir yarışmanın sponsoru olmaktan onur duyuyoruz." ifadelerini kullandı. 
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Güncel
» Irak'ın kuzeyinde 7 ter
» YHT kazasında flaş geli
»  Bayraktar Deniz Kuvvetle
»  TSK'nın göz bebeği MP
» Hafız kızlar Konya'yı
» Cahit Turhan'dan Konya ra
» Hulusi Akar: Terör örg
» Mevlana'nın "Mesnevi"si
»  Bir tıkla zenginlik hed
»  Mini Ada’ya 3 bini aş
»  Terör örgütü PKK'ya
» Abdurrahman Büyükkörü
» Fatih Çıtlak: Hz. Mevla
» Bakan Kurum'dan Dicle Bar
» Konya'da otomobilin çarp
» Şehr-ül Eminler belli
» Başkan Altay için duygu
»  Ankara'da YHT kazasını
» Hacı Ahmet Özdemir: Kon
»  Fırat'ın doğusuna ope
»  İlahi aşka adanmış b
» Meclis'te bütçe mesaisi
» Akın İpek'in şirketind
» "Tren kazasına ilişkin
»  Mevlana'nın kadim dostu
» Güvenlik güçleri tefec
» Başkan Altay İslam Sana
» Japonlar yapsa herkes duy
» Bakan Kurum: Projeleri h
» Saldırı hazırlığınd
» Nuri Odacı toprağa veri
» Meram Millet Bahçesi Erd
» Su tasarrufuna atıksu ar
» Ankara-Konya treninin kaz
» PKK'lı teröristlerin ba
» Dışişleri: Terör örg
» Yargıtay ByLock'un tekni
» Adalet Bakanlığı suç
» Rumi'nin insanlığa aç
»  "Mevlana, Konya'nın şe
»  FETÖ sabıkası olmayan
» Türkiye sınırına yak
» Başkan Altay’dan taziy
» İçişleri Bakanı Soylu
»  Antalya Emniyet Müdür
» SOBE açılıyor
» Afrin'de 1 askerimiz şeh
» Konyalı iş adamı Nuri
» Bakan Kurum: 2023 yılın
» Karacak Dağı’nı vura
»  Konya'da aydınlatma dir
» Sincar harekatında 30 he
»  Konya’da uyuşturucu o
» Mehmet Koç: Türkiye’n
» Konya'da tehlikeli yolcul
»  "Mevlana'nın torunu olm
»  Çumra’da şampiyon Me
» "SOBE önemli bir sosyal
» Konya'da görev yapan dok
» Erdoğan ikinci 100 günl
»  Konya’dan Ankara’ya
» YHT kazasına ilişkin ol
» İkinci eylem planında "
» Tren kazasında hayatın
» Dicle Barajı'nın kapakl
» Hafızlık öğrencileri
» Türkiye Uzay Ajansı kur
» Kaza yapan trende KTO-Kar
» İbrahim Kalın'dan Ankar
» Futbol camiasından Ankar
» Trende bulunan KONTV Spor
» Murat Kurum'dan başsağl
» 17-25 Aralık belgeleri A
» Konya'da hırsızlık! 2
» Erdoğan yeni ismi açık
»  Türkiye'nin gökyüzün
» Milli Eğitim Bakanı Sel
» Minikler, Beyşehir Beled
»  Meram’a dev spor yatı
» "Mevlana, Anadolu insanı
» 'İklim değişikliğiyle
» Mehmetçik karla kaplı d
» ​Konya'da minibüsün
» Konya'da kar bekleniyor!
» Konya'da dolmuş şoför
» Konya'da "isteseydim öld
»  "Bakım kalesi" 100 mily
»  Akşehir Akademisi Vakf
» 'İş davalarında arabul
»  “SOBE Konya’ya değe
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com