Konyada ek iş imkanları gübre serpme makinaları
 
  Anasayfa    |   Künye    |   İletişim  
 

Konya'nın Güçlü ve Tarafsız Haber Gazetesi
 
 
 
Güncel Yaşam Spor KONYA Siyaset Ekonomi Röportaj Eğitim Sağlık Dünya Kültür Sanat  

 
Şehit aileleri SOBE'yi gezdi      Meram'da tasarrufun adı; Akıllı Depo Sistemi      Okçu Mahallesinde tüm yatırımlar tamamlandı      MHP’den çiftçinin temel girdilerinden vergi alınmaması için 2 kanun teklifi      Karatay Belediyesi Celaleddin Karatay Gençlik Merkezi gençlerin ilgi odağı oldu      "Konya şanslı bir şehir"      Konya’da seyir halindeki tır yandı      "FETÖ ile gerçek anlamda mücadele sadece bizim dönemimizde yapıldı"      FETÖ itirafçısı Külliye'yi bombalayan pilotun kod adını açıkladı      Görme engelliler ve gazeteciler farkındalık için buluştu      Elektrik faturalarında yeni dönem başlıyor      Erdoğan işareti vermişti! Yüzlerce asker konuşlandı      Vergide yeni dönem! Çalışmalar başladı...      Yapılandırma ilk taksidi için son gün      18 ilde dev operasyon! 36 kişi hakkında gözaltı kararı      İşsizlik rakamları açıklandı      Atlar Konya sokaklarında ‘dörtnala’ koştu!      TESK'ten "mesleki eğitim" vurgusu      Türkiye'den enflasyona karşı ortak mücadele      Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: Kötü dönemi geride bıraktık     

"Markasını bilmediğiniz ambalajsız ürünleri tüketmeyin"

15.10.2017
  
 
Saner, "16 Ekim Dünya Gıda Günü" dolayısıyla AA muhabirine yaptığı açıklamada, gıda güvenliğinin tarladan sofraya gelen gıdanın, insan sağlığını bozmaması anlamına geldiğini, gıda güvenliğinin bir bütün olduğunu anlattı.

Saner, "Gıda güvenliği, kimyasal ve biyolojik olarak da ikiye ayrılıyor. Biyolojik dediğimiz zaman aklımıza bakteriler, küfler, mayalar geliyor. Gıda güvenliğinin bu kısmına hijyen diyoruz. Kimyasal boyutu ise tarlada kullanılan tarım ilaçlardan tutun da çevreden bulaşan ağır metaller ve toksinler oluşturuyor." ifadelerini kullandı.

Saner, tüketicinin gıdayı güvenli yerlerden almasının önemine dikkati çekerek, "Ambalajlı gıdaları tercih etmeliyiz. Gıda güvenliğinin çok önemli bir kısmını izlenebilirlik oluşturuyor. Ancak ürün ambalajlı olduğunda tarladan soframıza gelene kadarki süreci izlenebilir." dedi.

Ambalajsız, üzerinde üretim, tüketim ve diğer bilgilerin olmadığı ürünlerden uzak durulması gerektiğini belirten Saner, şöyle devam etti:

"Ambalajlı gıdaları alarak bütün riskleri yok etmiyoruz ama minimize etmiş oluyoruz. En sıklıkla yapılan hataların başında et ve et ürünleri geliyor. Bu ürünleri aldığınızda eve geç getiriyorsanız gıdalarda bakteri üreyebilir. Gıdaları uygun sıcaklıklarında muhafaza etmezsek bakteri üremesine sebep oluruz. Gıdayı doğru pişirmek onu mikroplardan arındırır. Bu nedenle doğru pişirme de çok önemli. Örneğin, köfte pişirirken ortası kırmızı kalmamalı veya yumurtanın akı tam beyaz olana kadar pişirilmeli. "

- "Pişmiş gıdaları çiğ gıdalarla temas ettirmeyin" 

Saner, pişmiş gıdaların çiğ gıdalarla temas etmesinin çapraz bulaşmaya neden olacağının altını çizerek, bu şekilde temiz gıdanın kirlendiğini, kızartılmış bir tavuk parçalanırken, çiğ tavuğun kesildiği bıçak ve kesme tahtası kullanıldığında çiğ tavuktaki mikropların pişmiş yemeğe geçtiğini aktardı.

"Sonra da deniyor ki 'tavuk zehirledi.' Hayır, bu bir tavuk zehirlemesi değil bunun temelinde bilinçsiz mutfak uygulamaları yatıyor. Bu balık ve kırmızı et için de geçerlidir." diyen Saner, gıdaların dondurulması konusunda şu önerilerde bulundu:

"Etleri yarım kiloluk paketler halinde buzluğa yerleştirin. İki kiloluk bir eti çözdürüp, içinden yarım kilosunu alıp, geri kalanını tekrar dondurmanız çok risklidir. Bu ürünler ne kadar oda sıcaklığına maruz kalıyorsa risk o kadar artıyor. Ayrıca dondurulmuş gıdayı buzdolabında çözdürmelisiniz. Yani bir gün önceden buzluktan çıkarmalısınız. Derin dondurucular et muhafaza etmek için çok uygun yerlerdir. "

Tarım ilaçlarında korunmak için çiğ tüketilen sebze ve meyvenin de çok iyi yıkanması gerektiğini dile getiren Saner, bu ilaçların vücutta birikim yaptığını, bu nedenle meyvelerin kabuklarını soyarak yemekte fayda olduğunu söyledi.

- "Organik ürün konusunda yapılan hilelere dikkat etmemiz lazım"

Saner, Türkiye'deki gıda güvenliği mevzuatının hemen hemen yüzde 90 civarında Avrupa Birliği ile uyumlu olduğunu aktararak, buna rağmen uygulamanın daha yaygınlaşması gerektiğine dikkati çekti.

Organik ürünleri alırken tüketicinin organik ürün logosuna dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Saner, şunları kaydetti:

"Tüketicinin çok uyanık olması, organik ürün konusunda yapılan hilelere dikkat etmesi lazım. Son tüketim tarihi kadar önemli bir diğer konu da gıdayı uygun koşullarda muhafaza etmektir. Ne olduğu belirsiz ambalajsız ve merdiven altı ürünlerden uzak durmak lazım. Bir peynir buzdolabında satılmıyorsa ve üzerinde markasını da göremiyorsanız bu bir bombadır uzak durun. 'Yoğurtta solitin' var gibi bir söylenti yayıldı. Bu araştırmada imzası olan hocayı aradık. Hocam, 'bu bilgi doğru mu?' diye sorduk. Hoca da 'Araştırma ile benim hiçbir alakam yok, benim adımı kullananları bulursanız söyleyin, mahkemeye vereceğim.' dedi.

Mesela, 'tavukta hormon var.' diye de söylentiler vardı. Bunlar kesinlikle doğruluğu olmayan şeyler. Teknoloji gelişti, eğer yoğurdu çok daha geç bozulacak bir bakteri ile mayalarsanız bozulmaz. Bu ürünler çok hijyenik ortamda üretiliyor. Evde yapılan yoğurtlar bu kadar steril bir ortamda yapılmadığı için daha çabuk ekşir. Evdeki yoğurda kötü demiyorum ama dışardan aldığın sütün ne kadar hijyen olduğunu biliyor musun? Markasını bilmediğiniz ambalajsız ürünleri tüketmeyin. Ambalaj üzerinde mutlaka Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ismini arayın. Dışarıda yemek yiyorsanız gittiğiniz restoranın tuvaletine bakın, tuvaleti temiz olmayan bir yerde yemek yemeyin. Müşterinin tuvaleti bu haldeyse çalışanın ki daha beter haldedir."

Samim Saner, gıda konusundaki bilgi kirliliğini önlemek için dernek olarak, çeşitli yollarla tüketicilere gıda güvenliği konusunda doğru bilgileri vermeye çalıştıklarını ve Uluslararası Gıda Güvenliği Kongresi düzenlediklerini sözlerine ekledi.
 
 
 
 
       
 
  Toplam 0 adet yorum.  
 
Sağlık
» "Sağlık turizmi ile Kon
» Acil servislerde sistem s
» Konya'da yürüyüş etki
»  Kronik hastalara ekim ve
»  "Türkiye'de hasta memnu
»  İthal 20 biyoteknolojik
» Artık e-reçete: İşyer
» Kızılayın hedefi "her
» 'Sağlık market' yerli
»  Güvensiz ürünü ifşa
» Konya'da bir kişinin akc
»  Hükümet'ten bir müjde
»  Aşı reddine karşı "y
» Sağlıkta şiddetin önl
» Sağlık Market ile maliy
» İlaca, dövizdeki hareke
»  Sinek larvaları hastala
» Konya'da "borlu" gargara
» Konya’daki böbrek nakl
» Sağlık Bakanlığından
»  Hükümet düğmeye bast
»  İnmelerin yüzde 30'u h
»  Meslek hastalıklarına
»  Bebek mamalarına yeni d
»  Kamuda nitelikli işler
» Kanser hastalarının ted
» Bayram ikramlarında öl
»  Oruç tutanlara öğle s
»  Sigara yasağına uymaya
» Dağılan yüzü, vücudu
» 'Aşı konusunda bize gü
» Bakan Demircan açıklad
» Mahmut Sami Ramazanoğlu
» Karatay'dan 'ramazana su
» SGK 18 ilacı geri ödeme
» Meram Tıp'ta aynı gün
» Aile hekimi aciline giden
» Sağlık Bakanı Ahmet De
» Konya’da doğan yapış
» Selçuklu'ya 29 kütüpha
» Sağlık çalışanların
» Taklit ve tağşiş yapan
» Meram’da pembe tırla k
» 5 kanser ilacı geri öde
» 4 kanser ilacı geri öde
»  Sağlıkta yeni dönem b
» Konya'da başarılı oper
»  Konya'da bu merkez alzay
»  Prof. Dr. Karatay: Diyab
» "Yumurta tüketmek göz s
» Sağlık Bakanı Demircan
» Konya'da 12 yaşındaki k
» Konya'da bir kişinin gö
»  Deterjanlarda "çocuk"
»  Böbrek ameliyatını "c
» Sağlık Bakanı Demircan
» Konya'da 7 hastane 'dijit
» Konya'daki saldırıda ha
» Konyalı LYS birincisi g
» Afgan Muhammed'in dünyas
»  Uzmanlardan aşı uyarı
» Sorgun'dan Konya Numune H
»  Kornea nakli ile 4 karde
» Konya'da operasyon geçir
» Konya'da “Kalbim Tekrar
» Sigaraya yeni tedbirler g
» Tütünle mücadele akci
» Konya’da Diyabet ve KOA
» Grip aşısını kasımda
» MEB ilk ödemeleri yaptı
» NEÜ ve İl Sağlık Müd
» Uzmanlardan grip uyarıs
» "Yaşam tarzı değişikl
» "Markasını bilmediğini
» "Elektronik sigara tedavi
» Konya'da her 10 kişiden
» Mide rahatsızlıklarınd
» Organları 5 hastaya umut
» Bacağından alınan doku
»  Kamuda sülük ve hacama
» KKKA aşısı insanlar ü
» Halk sağlığında doğr
» "Böbrek kaynaklı en bü
» Dünyaca ünlü diş prof
» "e-Nabız" kullanıcısı
» Karnından 9,5 kilograml
» Böbreğindeki 20 santime
»  Milli Eğitim Bakanı Y
» "Grip aşısı ölüm ora
» Kurban eti nasıl tüketi
 
 
 
 

 

Şehir Seçiniz
 Untitled Document
Şehir : Konya  
 
 
Anasayfa      Güncel      Yaşam      Spor      Siyaset      Ekonomi      Röportaj      Eğitim      Dünya      Kültür Sanat     
 
 Copyright © 2015 haberliyorum.com design by phpyazilim.com